مقالات

بررسی اثرات آفتاب بر پوست

اثرات آفتاب بر پوست

همه افراد برای تولید ویتامین د (که به جذب کلسیم برای استخوان‌های قوی‌تر و سالم‌تر کمک می‌کند) به نور خورشید نیاز دارند. اما اثرات آفتاب بر پوست کم نیستند. خورشید می تواند به پوست و چشم ها در معرض اشعه ماوراء بنفش آسیب برساند. همچنین می تواند باعث سرطان شود. عوامل دیگری مانند وراثت و محیط نیز نقش دارند. اما آفتاب سوختگی و قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش به پوست آسیب می رساند. این دسته از اثرات آفتاب بر پوست، می تواند منجر به سرطان پوست یا پیری زودرس پوست (فتوپیری) شود. در بیشتر موارد، اشعه ماوراء بنفش به ملانین واکنش نشان می دهد. این اولین دفاع در برابر خورشید است. برنزه شدن نشان دهنده پاسخ پوست به آسیب های ناشی از نور خورشید است. مقدار کمی قرار گرفتن در معرض آفتاب سالم و لذت بخش است. اما اثرات آفتاب بر پوست می تواند خطرناک باشد. اقدامات لازم برای جلوگیری از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید باید انجام شود. این اقدامات پیشگیرانه می تواند خطر ابتلا به سرطان، پیری زودرس پوست، ایجاد آب مروارید و سایر اثرات مضر را کاهش دهد.

چگونه می توانید از خود در برابر اشعه های مضر آفتاب محافظت کنید؟

اثرات آفتاب بر پوست

بهترین راه برای محافظت از خود در برابر اثرات مضر خورشید، کمتر قرار گرفتن در معرض خورشید و محافظت از پوست است.

از ضدآفتاب با خاصیت پوشانندگی بالا و مقاوم به اشعه­های ماورا بنفش استفاده کنید. این بهترین راه مقابله با اثرات آفتاب بر پوست است.

تا حد امکان از لباس های محافظ مانند پیراهن آستین بلند، شلوار، کلاه لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید. به دنبال لباس‌هایی باشید که دارای فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند یا از پارچه‌ای محکم بافته شده‌اند.

در صورت لزوم به دنبال سایه باشید. به یاد داشته باشید که پرتوهای خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر قوی‌ترین هستند؛ اگر سایه شما کوتاه‌تر از شماست؛ به دنبال سایه باشید. در مکان­هایی که به خط استوا نزدیک­تر هستند؛ اثرات آفتاب بر پوست شدیدتر است.

استراحت کنید. قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید مضر است. به داخل بروید؛ در سایه قرار بگیرید یا از یک چتر استفاده کنید.

در نزدیکی آب، برف و ماسه احتیاط بیشتری کنید. آنها پرتوهای مخرب خورشید را منعکس می کنند. این می تواند اثرات آفتاب بر پوست را خطرناک­تر کند.

ویتامین د را از طریق یک رژیم غذایی سالم که ممکن است شامل مکمل های ویتامین باشد دریافت کنید.

اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند باعث سرطان پوست و چین و چروک شود. اگر می خواهید برنزه به نظر برسید؛ از یک محصول برنزه کننده استفاده کنید. اما با آن از ضد آفتاب نیز استفاده کنید زیرا در غیر این صورت اثرات آفتاب بر پوست همچنان تهدیدکننده است.

از لب های خود با بالم لب محافظت کنید.

کل پوست خود را به طور منظم بررسی کنید. اگر متوجه تغییر، رشد یا خونریزی روی پوست خود شدید؛ فوراً به پزشک مراجعه کنید. یکی از اثرات آفتاب بر پوست، سرطان پوست می­باشد که وقتی زود تشخیص داده شود قابل درمان است.

همچنین برای خرید عینک محافظ برای خود و فرزندانتان دقت ویژه ای داشته باشید. عینک آفتابی را انتخاب کنید که روی آن نوشته شده باشد که محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید در نظر داشت. برخی از داروها می توانند شما را نسبت به خورشید و اشعه ماوراء بنفش آن حساس تر کنند. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها و قرص های ضد بارداری است. برای عوارض جانبی با پزشک یا داروخانه مشورت کنید.

آیا آفتاب فوایدی هم دارد؟

آیا آفتاب فوایدی هم دارد؟

ممکن است به شما آموزش داده شده باشد که برای ساختن ویتامین د بدنتان به نور خورشید نیاز دارید؛ زیرا ویتامین د به طور طبیعی در بیشتر غذاها یافت نمی شود. اما امروزه بسیاری از غذاها در طول فرآیند تولید با ویتامین د غنی می شوند. بنابراین، قرار گرفتن در معرض نور خورشید به اندازه گذشته برای تامین ویتامین د بدن مهم نیست. البته حضور در فضای باز باعث می شود بیشتر افراد احساس خوبی داشته باشند و بازی تنیس برای سلامتی شما بهتر از تماشای تلویزیون است. اما همچنان می‌توانید از خود در برابر اثرات آفتاب بر پوست محافظت کنید.

اگر پوست حساسی دارم باید از آفتاب صرف نظر کنم؟

اگر پوست حساسی دارم باید از آفتاب صرف نظر کنم؟

برخی از ضد آفتاب ها حاوی موادی هستند که ممکن است پوست را تحریک کنند. اگر می دانید به مواد خاصی واکنش نشان می دهید؛ حتماً محتویات روی برچسب را بررسی کنید. همچنین می توانید از متخصص پوست خود بخواهید که یک ضد آفتاب به شما توصیه کند.

با این حال، کرم ضد آفتاب ممکن است باعث واکنش نشود. سایر محصولاتی که با پوست شما تماس دارند؛ از جمله عطرها، برخی داروها و صابون ها، ممکن است پوست شما را حساس تر کنند. به محصولاتی که استفاده کرده اید (مخصوصاً محصولات جدید) فکر کنید و قبل از اینکه استفاده از ضد آفتاب را متوقف کنید؛ یکی یکی از این محصولات استفاده نکنید. اگر در مورد عوارض جانبی دارویی که مصرف می کنید مطمئن نیستید؛ با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

همه افراد در خطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند. فرقی نمی کند چند سال دارید یا رنگ پوستتان چیست. خطر شما بر اساس طول و وضعیت قرار گرفتن در معرض آفتاب افزایش می یابد. اگر پوست روشن یا خال دارید بیشتر در معرض خطر هستید. سابقه خانوادگی سرطان پوست نیز یک عامل است. افرادی که تمام روز زیر نور آفتاب کار می کنند؛ اثرات آفتاب بر پوست آن­ها بیشتر است. کشاورزان، کارگران ساختمانی و ماهیگیران نیاز به حفاظت بیشتری دارند.

می توانید لکه های پوستی جدید یا در حال تغییر را در خانه بررسی کنید. در صورت مشاهده موارد غیرعادی با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم شامل نقطه‌ای است که درد می‌کند؛ خارش دارد یا رنگ و شکل آن تغییر کرده است.

پزشک معاینه ای را برای بررسی پوست شما انجام می دهد. ممکن است لازم باشد بخشی یا تمام لکه را برای نمونه گیری بردارد. این نشان می دهد که آیا این لکه حاوی سرطان است یا خیر. در صورت تشخیص سرطان، پزشک با شما برای درمان همکاری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *