تفاوت اشعه UVA و UVB

تاریخ انتشار : جمعه نه تیر ۱۴۰۲
لوسیون بدن شی باتر فیروز

همان طور که می دانید؛ نور خورشید، اشعه های بسیار زیاد و مختلفی را با خود به همراه دارد. هر کدام از این اشعه ها به نوعی بر پوست شما تاثیر می گذارند و می توانند باعث تخریب پوست شما شوند. به همین دلیل برای آشنایی بیشتر شما، در مورد این اشعه ها و تفاوت اشعه UVA و UVB که دو تا از مهم ترین اشعه های موجود هستند صحبت خواهیم کرد و در مورد آن ها توضیح خواهیم داد.

اشعه UV چیست؟

تفاوت اشعه UVA و UVB

اشعه ماورا بنفش یا همان UV نوعی انرژی الکترومغناطیسی است. این اشعه در نور خورشید و منابع مصنوعی مانند لیزر، بلک لایت و تخت های برنزه کننده وجود دارد. اما در بین همه این ها، مهم ترین منبع اشعه UV نور خورشید است. این اشعه در نور خورشید به دلیل واکنش های هسته ای در خورشید تولید می شود.

اشعه های UV بر اساس طول موج های مختلف طبقه بندی می شوند.UVA  به عنوان طولانی ترین موج، اشعه UVB با طول موج متوسط و UVC با کوتاه ترین میزان طول موج شناخته می شود.

اشعه های UVA

تفاوت اشعه UVA و UVB

برای این که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شوید؛ خوب است که در مورد این اشعه ها بیشتر بدانید. برخی از مهم ترین ویژگی های اشعه UVA شامل موارد زیر می شود.

 • این اشعه ها طول موج بالایی دارند. اما در عوض کمترین میزان انرژی را نسبت به دیگر اشعه ها دارند.
 • اشعه های UVA قدرت نفوذ بیشتری دارند. قدرت نفوذ بیشتر آن به این معناست که راحت تر می تواند به لایه عمیق پوست نفوذ کند و آن ها را تحت تاثیر قرار دهد.
 • برای این که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شوید؛ خوب است بدانید که اشعه های UVA به طور غیر مستقیم به DNA آسیب می زنند.
 • این اشعه ها می توانند باعث پیری زودرس پوست و یا لکه های پوستی شوند و همچنین باعث می شوند که پوست شما سریع تر دچار چین و چروک شود. علاوه بر آن، این اشعه ارتباط زیادی با سرطان های پوست دارد.
 • بر خلاف اشعه UVB این اشعه توسط لایه اوزون جذب نمی شود و به طور کامل به زمین می رسد.
 • این اشعه معمولا باعث برنزه شدن پوست و یا آفتاب سوختگی آن می شود. اثرات این اشعه بلافاصله بر روی پوست ظاهر می شود.
 • برای این که تفاوت اشعه UVA و UVB را بهتر متوجه شوید؛ خوب است بدانید که اشعه UVA نور اصلی است که در تخت های بزنره کننده استفاده می شود.
 • این اشعه ها حتی از پنجره ها نیز رد می شوند.

اشعه های UVB

تفاوت اشعه UVA و UVB

 • این پرتو طول موج کوتاه تر و انرژی بیشتری دارد.
 • اشعه UVB به لایه های بیرونی پوست آسیب می رساند.
 • اشعه های UVB یکی از عوامل پیری زودرس پوست و سرطان های پوست هستند.
 • این اشعه تا حدودی توسط لایه اوزون جذب می شود اما با این حال مقداری از آن باز هم عبور می کند و به زمین می رسد.
 • برای این که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شوید؛ خوب است بگوییم که حدود 5 درصد از ماورا بنفشی که به زمین می رسد از این اشعه است.
 • قرار گرفتن در معرض این اشعه نیز باعث آفتاب سوختگی می شود. اما تفاوتی که این اشعه دارد این است که دیر تر علائم خود را نشان می دهد.
 • تخت های برنزه کننده نیز از این اشعه استفاده می کنند.
 • این اشعه قدرت نفوذ و رد شدن از پنجره ها و ابر ها را ندارد.

اشعه UVC

اشعه UVC

اشعه های UVC کوتاه ترین طول موج و بیشترین میزان انرژی را دارند. خوشبختانه 100 درصد این اشعه به طور کامل توسط لایه اوزون جذب می شود و هیچ مقداری از آن به کره زمین نمی رسد. حال که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شدید؛ خوب است بدانید که این اشعه بسیار خطرناک است.

منابع مصنوعی اشعه UVC در زمین شامل مشعل های جوشکاری، لامپ های مخصوص کشتن باکتری ها و لامپ های جیوه ای می شود. این اشعه باعث ایجاد سرطان پوست نمی شود اما اثرات به شدت مخربی بر روی چشم و پوست شما خواهد گذاشت. این اشعه می تواند باعث ایجاد سوختگی و زخم های شدید روی پوست شما شود.

چگونه از بدن خود در برابر اشعه های مضر محافظت کنیم؟

چگونه از بدن خود در برابر اشعه های مضر محافظت کنیم؟

 1. استفاده از کرم ضد آفتاب

حال که با تفاوت اشعه UVA و UVB آشنا شدید و فهمیدید که چه ضرر هایی برای پوست دارند؛ خوب است که به دنبال راه حلی برای محافظت در برابر آن ها بگردید. یکی از ساده ترین و بهترین راه ها استفاده از کرم های ضد آفتاب است. کرم های ضد آفتاب خوب می توانند هم اشعه UVA و هم اشعه UVB را مسدود کنند. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ کرم ضد آفتابی به طور کامل از شما در برابر اشعه ها محافظت نمی کند. به همین دلیل رعایت کردن دیگر نکات ایمنی نیز ضروری است.

 1. پوشش مناسب

همان طور که متوجه تفاوت اشعه UVA و UVB شدید؛ این اشعه ها توسط عوامل مختلفی مسدود می شوند. به همین خاطر لباس ها نیز می توانند تا حدی جلوی اشعه های مضر را بگیرند. بهترین لباس هایی که می توانید برای مسدود کردن اشعه های مضر استفاده کنید؛ لباس های نخی هستند. این لباس ها باید تمام بدن شما را بپوشانند و آستین کوتاه نباشند.

پوشش مناسب

 1. در سایه بمانید.

با قرار گرفتن در سایه دیگر در معرض مستقیم نور خورشید نیستید. به همین دلیل می توانید تا حد زیادی جلوی اشعه های مضر را بگیرید. سعی کنید در ساعات بین 10 تا 4 بعد از ظهر که اوج تابش آفتاب است؛ همیشه در سایه باشید.

 1. کلاه بپوشید.

کلاه آفتابی یا کلاه لبه پهن می تواند از گوش ها و گردن شما محافظت بیشتری کند و کاری کند که آفتاب کمتری به آن ها بخورد و اشعه کمتری به آن ها برسد.

 

جمع بندی

در این مقاله در مورد اشعه ماورا بنفش و زیر دسته های آن که به سه دسته UVA و UVB و UVC تقسیم می شوند؛ صحبت کردیم. برای درک بهتر شما در مورد تفاوت اشعه UVA و UVB توضیح دادیم. متوجه شدیم که هر سه اشعه می توانند آسیب های زیادی به پوست شما بزنند. به همین خاطر در ادامه راهکار هایی برای محافظت از پوست در برابر آن ها نام بردیم و در مورد آن ها توضیح دادیم.

نظرات درج نظر

نظری برای این مقاله ثبت نشده است.

جدید ترین مقالات
تماس با پشتیبانی پشتیبانی در واتس اپ پشتیبانی در تلگرام